Parametre svetiel - čím sa riadiť pri výbere
5.1.2024
Aj napriek tomu, že sú parametre svietidiel a čeloviek Fenix merané jednotným postupom, občas neviete, čo si pod danými hodnotami predstaviť? V nasledujúcich riadkoch sa pokúsime problematiku objasniť.
Spoločnosť Fenixlight uvádza od roku 2010 pri všetkých nových modeloch parametre v súlade s americkým štandardom ANSI/NEMA FL 1-2009. Spresňuje sa tak informovanie zákazníkov a uľahčuje orientácia v ponuke rôznych výrobcov, ktorí taktiež uvádzajú parametre svietidiel podľa štandardu ANSI/NEMA FL 1. Fenix je jedným z prvých neamerických výrobcov LED bateriek a čeloviek, ktorý sa rozhodol dobrovoľne dodržiavať túto normu. Ďalšími výrobcami dodržiavajúcimi tento štandard sú napríklad: Streamlight, Maglite, Surefire, Energizer, Duracell, Black Diamond, Princeton a ďalší.
Podľa štandardu ANSI/NEMA FL 1 sa merajú tieto parametre:
- Svetelný tok (lúmeny)
- Intenzita svetelného kužeľa (kandela) a dosvit
- Dĺžka prevádzky na batérie
- Nárazuvzdornosť
- Odolnosť voči vode
Podmienky merania
Parametre svietidiel a čeloviek sa merajú v laboratóriu s plne nabitými batériami v prostredí s teplotou vzduchu +21 °C (±3 °C) a vlhkosťou 50-80 %.
Laboratórium vs. realita
Čo sa ale stane, zmení sa niečo, ak svietidlo z laboratória vytiahneme na denné svetlo, ehm, teda na nočnú tmu?
Odolnosť svietidla voči mechanickému poškodeniu.
Tu by to malo byť asi jasné. Nárazuvzdornosť udáva minimálnu výšku pádu na tvrdý povrch (napríklad betón), pri ktorom nedôjde k poškodeniu svietidla. Telo svietidla nesmie vykazovať žiadne praskliny a musí byť plne funkčné. Minimálna výška pádu pre test je 1 meter.
Avšak môžu nastať situácie, kedy sa svietidlo aj pádom z 1 metra môže poškodiť. Napríklad pád sklíčkom reflektora priamo na ostrý kameň. Pokiaľ sa náhodou podobné nešťastie prihodí, nenecháme vás v tom a svietidlo obvykle zadarmo opravíme.
Vodeodolnosť je meraná súčasne podľa ďalšej normy a jej rozpätie sa udáva podľa tzv. IP. Označenie je potom IPXY, kde X značí odolnosť voči veľkosti pevných častíc, ktoré sa do svietidla môžu dostať (prach) a Y označuje odolnosť voči vode. Pri výrobkoch Fenix sú to spravidla striekajúca voda (dážď) rôznych intenzít (napr. IP66) alebo tlaková voda (ponorenie pod hladinu) s rôznou maximálnou hĺbkou a dobou zotrvania v nej (napr. IP67, IP68).
Prečo svietidlo s menším svetelným tokom dosvieti ďalej, než silnejšie svietidlá?
Dosvit sa uvádza ako vzdialenosť, v ktorej poklesne intenzita osvetlenia svietidla na hodnotu 0,25 luxu. To je približne intenzita osvetlenia, ktorú vytvára Mesiac v splne za jasnej oblohy. Hodnota sa odčíta v intervale medzi 30 - 120 sekundami po zapnutí svietidla.
V akej vzdialenosti dôjde k poklesu na túto hodnotu sa líši nielen podľa svetelného výkonu (celkového množstva svetla), ale hlavne podľa tvaru a veľkosti reflektora, ktorý svetlo formuje a rozkladá do priestoru (t.j. kam koľko svetla pošle) a tiež podľa použitej LED. Všeobecne platí, že väčší reflektor vytvára lepšie zaostrený kužeľ s väčším dosvitom.
Typicky napríklad taktické a lovecké svietidlá majú vzhľadom na ich účel svetelný kužeľ s jasným lúčom v strede a tento centrálny lúč dosvieti ďalej, než svetlo civilných a EDC svietidiel so širšie rozloženým svetlom hoci o rovnakom alebo dokonca vyššom výkone.
V kandelách (cd, candela) sa potom uvádza intenzita svetelného kužeľa, ktorá sa meria kalibrovaným luxmetrom vo vzdialenosti 2, 10 a 30 metrov v jeho najintenzívnejšej časti (obvykle stred). Čím vyššie kandely, tým lepší dosvit.
A to najlepšie na koniec
Na asi najväčšie nejasnosti narážate pri porovnávaní výdrže batérie pri jednotlivých svetelných režimoch svietidiel.
"Vydrží svietidlo naozaj svietiť maximálnym svetelným výkonom v turbo režime udávaný čas?"
"Ako je možné, že čelovky s rovnakým akumulátorom svietia každá inak dlho v strednom režime?"
"Garantovaná výdrž čelovky pri 200 lúmenoch je 4 hodiny, ale na bežkách vydržala svietiť len 3. Prečo?"
To sú niektoré z otázok, ktoré si často kladiete. Problematika je to celkom obsiahla, ale všetko sa pokúsime zhrnúť čo najstručnejšie.
Predovšetkým si treba uvedomiť, že výdrže udávané u svietidiel nie sú garantované, ale zmerané práve pri laboratórnom testovaní. Čas výdže na batérie je udávaný ako doba, do ktorej svetelný výkon klesne na 10% počiatočnej hodnoty zmeranej 30 sekúnd po zapnutí. Praktické použitie, prepínanie, niekoľkonásobné zapínanie a vypnutie, iné prostredie (najmä teplota a vlhkosť) môžu mať vplyv na rozdielnu výdrž akumulátora, než sa podľa normy ANSI/NEMA FL 1 nameralo.
Tiež by sme chceli upozorniť, že turbo/burst režimy nie sú primárne určené na stále svietenie. Mali by slúžiť napr. na rozhliadnutie sa v neprehľadnom teréne či krátkodobejšie nasvietenie cesty pre orientáciu. Pri pohybe v teréne bežne dostačujú režimy do 50 lúmenov na chôdzu, režimy do 200 lúmenov na beh a vyššie výkony 400-1200 a viac lúmenov sú potom spravidla potrebné v závislosti od rýchlosti a náročnosti terénu (MTB, skialpy, príp. zjazdy pri bežkovaní). Všetko samozrejme aj v závislosti na zraku konkrétneho užívateľa.
Pri svietení vysokými výkonmi dochádza k zahrievaniu LED, ktoré vedie k znižovaniu výkonu. Aby nedošlo k popáleniu používateľa či poškodeniu svietidla, aktivuje sa ochrana proti prehriatiu. Na nástup ochrany proti prehriatiu má vplyv aj okolitá teplota a vlhkosť.
Niektoré svietidlá sú naprogramované držať maximálny výkon a jeho znižovanie zapríčiňuje iba spomínané prehrievanie a stav nabitia akumulátora. Iné svietidlá majú naprogramovanú úsporu batérie a v jednotlivých režimoch postupne či skokovo výkon znižujú, aj keď k prehrievaniu nedochádza a akumulátor je nabitý dostatočne.
Ako sa v tom teda vyznať? Ako dlho mi naozaj svietidlo bude svietiť?
Vo vyšších režimoch dochádza v priebehu svietenia k znižovaniu výkonu kvôli zamedzeniu prehriatia. Pokiaľ výkon reguluje elektronika za účelom úspory batérie, môže k jeho znižovaniu dochádzať aj pri nižších režimoch a bez ohľadu na teplotu. Záleží ako je to nastavené výrobcom. Aby sme Vám čo najviac pomohli odhadnúť charakteristiku svietenia jednotlivých modelov, umiestňujeme k svietidlám graf s priebehom merania výkonu a výdrže. Berte preto prosíme toto meranie do úvahy pri výbere vhodného výrobku pre Vaše potreby. Nižšie uvádzame príklad grafov podobných čeloviek.
1. Fenix HM50R V2.0 a Fenix HM51R V2.0 - výdrž v režime 400 lúmenov
2. Fenix HM50R V2.0 a Fenix HM51R V2.0 - výdrž v režime 130 resp. 150 lúmenov
Elektronika pri čelovkách Fenix HM50R V2.0 a HM51R V2.0 je rozdielne naprogramovaná pre úsporu akumulátora.
Na grafoch je vidieť odlišný priebeh znižovania výkonu a rozdielnu výdrže akumulátora vo vysokom (400 lm) a strednom (130 lm resp. 150 lm) režime.
Pokiaľ si nie ste istí výberom, najjednoduchšie čo môžete urobiť je kontaktovať nás. Ochotne vám poradíme telefonicky alebo na on-line chate, zodpovieme emailové otázky a v neposlednom rade vás tiež radi uvítame v našom kamennom obchode.