Malý servisný radca
28.5.2020
Alebo čo všetko ste chceli vedieť o svietidlách Fenix (* ale báli ste sa na to spýtať)
Upozornenie pre čitateľov: Možno sa vám nasledujúce riadky budú zdať ako súpis úplných banalít a samozrejmostí, ktoré nie je potrebné v súvislosti s používaním tak bežného nástroja, ako je baterka, vôbec pripomínať, ale čestne vyhlasujeme, že tieto odporúčania vznikli na základe prebehnutých reklamácií a zásahov nášho servisného oddelenia.
Toto je Martin, náš servisný technik
Predstavte si, že ste si práve priniesli domov krásnu oranžovo-čiernu krabičku so svietidlom Fenix a teraz z nej, plný radostného očakávania, vyberáte svietidlo. Zostáva už len stlačiť ovládacie tlačidlo a ... a ono nič.
Inokedy ste zasa na svojej len sezónne využívanej čelovke vykonali sadu náhodných stlačení tlačidiel, pretože si po dlhom a na tme skúpom lete nepamätáte, ako presne sa ovláda. Výsledok je, že na vás len dvakrát žmurkne a nič ďalšie sa nestane.
Alebo ste svoju Fenixku nechali nejakú dobu ležať na poličke, v batohu alebo v dielni, a pretože ste ju jednoducho nepotrebovali, logicky ste jej nevenovali pozornosť. Teraz, keď ju zrazu potrebujete, vezmete ju do ruky, chcete zapnúť a ona ani neblikne.
Čo teraz? Nemusíte hneď svietidlo baliť a posielať ho k nám do servisu. Možno stačí len znovu pozorne prečítať návod alebo vyskúšať pár osvedčených fígľov z nášho malého servisného radcu.
Milí čitatelia,
čelovky a svetlá Fenix mávajú často zabudovaný zámok, aby sa pri prevoze v taškách a batohoch nezasvecovali. Väčšinou ho aktivujete a deaktivujete dlhším podržaním tlačidla alebo dvojklikom. Zamknuté svietidlo spoznáte podľa toho, že na vás pri stlačení ovládacieho tlačidla len dvakrát žmurkne. Nie je teda rozbité, je len zamknuté. U svetiel, kde nie je možnosť zamykania špecificky uvedená v návode, sa počíta so starým zálesáckymi riešením - povolením koncovky na baterke alebo čelovke o štvrť otáčky.
Váš Martin
Radosť z prvého nákupu
Pár rád máme už pre tých, ktorí si svoje prvé svietidlo Fenix práve zaobstarali, alebo jeho kúpu vážne zvažujú.
- Ak si kupujete novú baterku, uistite sa, že balenie obsahuje aj nejaký akumulátor alebo batériu. Istým vodítkom môže byť prítomnosť nabíjacieho konektora na tele svietidla. Výrobca totiž všetky nabíjateľné baterky predáva vrátane akumulátora. Existujú však aj výnimky, kedy výrobca do svietidla pribalí akumulátor so zabudovaným micro-USB konektorom alebo sa jedná o svietidlá na AA alebo AAA batérie, ktoré sú súčasťou balenia aj pokiaľ sa nejedná o nabíjateľné modely.
- Zaobstarali ste si baterku, ktorá už má akumulátor v balení a ona napriek tomu nesvieti? Odstráňte záslepku. Keď odskrutkujete koncovku svietidla, nájdete na jednej alebo druhej strane akumulátora plastovú izolačnú krytku, ktorú treba odstrániť. Výrobca ju do svietidiel vkladá, aby sa nezapínali počas prepravy, ale v tejto chvíli už len bráni kontaktu a sprevádzkovaniu svietidla.
- Stále nesvieti? Skontrolujte dotiahnutie koncovky. Práve ste si prezerali akumulátor, ktorý ste potom vrátili späť a opatrne dotiahli viečko batériového puzdra, aby ste si novú baterku alebo čelovku nepoškodili. Chyba. Koncovku je potrebné riadne dotiahnuť, až na doraz. Až potom vznikne správny kontakt a ona začne spoľahlivo fungovať.
- Čo robiť, keď svietidlo svieti, ale náhle neprepína na vyššie režimy výkonu. Je za tým jeden z dvoch dôvodov. Možnosť A: počas intenzívneho svietenia sa nadmerne zahrialo telo svietidla a zafungovala ochrana proti prehriatiu. Tu stačí počkať, kým sa teplota počas prevádzky na nižší režim vráti do normálu. Možnosť B: Intenzívnym svietením sa už čiastočne vyčerpala kapacita akumulátora a ochranná elektronika znížila výkon svietidla, aby vás na to upozornila. Keby ste aj naďalej používali najvyšší režim, mohli by ste sa z ničoho nič ocitnúť v tme. Pomôže dobitie akumulátora do plna.
- V balení nájdete od výrobcu ešte niekoľko doplnkov, ktoré je možné sa svietidlom začať ihneď používať (napr. šnúrka okolo zápästia u vreckových bateriek) alebo sú pribalené ako náhradné diely. Napríklad tesniaci o-krúžok, ktorý býva umiestnený väčšinou pod skrutkovacou koncovkou. Náhradné diely nepridávajte do svietidla. Ak vložíte do svietidla ešte jeden o-krúžok, prestane fungovať kontakt a svietidlo nebude svietiť.
- Svietidlo svieti, ale neviete si rady s ovládaním? Prečítajte si priložený návod, pozrite sa na opis produktu na Kronium.sk alebo zhliadnite video na našom YT kanále, kde sa opisuje i ovládanie.
Odstráňte izolačnú krytku
Milí čitatelia,
žiadna nabíjačka nebude fungovať ako powerbanka s AA alebo AAA batériami.
Váš Martin
Stará dobrá baterka
Nepoužívali ste svoju baterku už dlhšiu dobu? Strávila obdobie krátkych nocí, kedy si na ňu nikto nespomenul, v taške na náradie alebo zabudnutá na dne batohu? Možno práve teraz prišla tá správna chvíľa venovať jej trochu pozornosti a pripraviť ju na nadchádzajúcu svetelnú sezónu.
Čo pre ňu môžete urobiť?
- Ide koncovka svetla otvoriť len ztuha? Alebo je dokonca počuť vŕzganie? Rozoberte svietidlo a kefkou (najlepšie vyradenou zubnou kefkou) vyčistite všetky závity od prachových nečistôt.
- Rozoberte svietidlo, vezmite čistý lieh či napr. Deoxit a očistite nielen kontakty vo svietidle, ale aj závity a okraje tela svietidla. Len pozor, aby ste pri čistení nezasiahli aj o-krúžok, pretože čistidlá ho môžu vysušiť a tým aj znehodnotiť.
- Zapamätajte si, ako boli jednotlivé diely pôvodne zložené. Ak zvolíte pri skladaní zlý postup, svietidlo nebude mať kontakt a nebude svietiť.
- U svietidiel, kde je deklarovaná vodotesnosť podľa IP68 (do 2 metrov pod vodou) je potrebné čas od času oživiť pružnosť o-krúžku. Premažte ho vhodnou vazelínou ako je napr. Nyogel.
Na čistenie postačí stará zubná kefka
Očistite kontakty
Z archívu reklamačného oddelenia. Uhádnete, prečo nesvieti?
Keď chcete udržať vodotesnosť svietidla, oplatí sa premazávať o-krúžky.
Môže sa ale stať, že baterka po pauze, kedy ste ju jednoducho nepotrebovali, naraz nesvieti. Alebo na druhú stranu, ešte včera bez problémov svietila a dnes z ničoho nič ani neblikne. Čo teraz?
Zamerajte se na preverenie týchto parametrov:
- Skontrolujte, či je nabitý akumulátor.
- Ak áno, premerajte jeho napätie. Štandardný Li-ion akumulátor by mal mať napätie v rozmedzí medzi 4,15 - 4,22V. Ak nameriate pod 3V, potom už ani pri plnom nabití nedokáže utiahnuť najvyššie režimy výkonu. Pokiaľ bude napätie pod 2,5V, ochranná elektronika akumulátor vypne, aby nedošlo k jeho podvybitiu a nameriate 0V.
- Nemáte voltmeter, vložte do svietidla iný akumulátor, o ktorom viete, že funguje. Alebo naopak vyskúšajte akumulátor, o ktorom si myslíte, že nefunguje, vo svietidle, u ktorého máte istotu, že je v poriadku.
- Skontrolujte správne dotiahnutie všetkých súčiastok. Napr. u taktických svietidiel môže vzniknúť problém, ak máte napríklad aj len mierne povolený taktický krúžok slúžiaci k tzv. cigarovému držaniu. Hoci máte koncovku plne dotiahnutú až ku krúžku, kontakt nedolieha a svietidlo nesvieti.
- Častou príčinou nefunkčnosti svietidla býva povolený istiaci alumíniový krúžok v koncovke svietidla. Zistíte to tak, že do dvoch priehlbín v pliešku vložíte kombinačky alebo nožnice a vyskúšate, či má vôľu. Ak áno, tak ho dotiahnite.
- Aj tu niekedy pomôže prosté očistenie zanesených kontaktov. Vatičkou namočenou v alkohole očistite kontakty aj v koncovke, aj pri hlave svietidla.
- Musíte do servisu hneď posielať celú baterku? Ak ste napríklad vylúčili chybu v akumulátore, je na mieste zistiť, či je závada skôr v hlave alebo v koncovke svietidla. Odskrutkujete koncovku a provizórne (napr. pomocou kombinačiek) prepojíte akumulátor a telo svietidla tam, kde nie je povrch anodizovaný. Pokiaľ bude svietidlo svietiť, je s najväčšou pravdepodobnosťou chyba v koncovke, ak nie, je potrebné preveriť jej hlavu.
Meranie napätia akumulátora pomocou voltmetra
Povolený istiaci krúžok je častou príčinou nefunkčnosti svietidla.
Kontakty očistite nielen v koncovke, ale aj pri hlave svietidla
Prepojte akumulátor a telo svietidla
Čo je dobré vedieť o akumulátoroch
Dióda je srdcom svietidla, akumulátory sú jeho pľúca. V súčasnosti používa Fenix vo svojich svietidlách LED od dvoch renomovaných amerických výrobcov: Cree a Luminus. Sú to vysoko kvalitné a účinné diódy, ktoré majú od výrobcov zaručených 50000 hodín svietenia. Ich poruchovosť je naozaj minimálna.
Podobnú istotu budete mať, ak budete používať kvalitné originálne akumulátory. V súčasnosti Fenix už takmer úplne prešiel na akumulátory postavené na báze Lítium-iónovej technológie, len minimálne vznikajú nové svetlá na AA alebo AAA batérie.
Milí čitatelia,
nenechávajte vo svojich svietidlách a čelovkách AA alebo AAA batérie, keď ich nepoužívate. Ak im dáte príležitosť vytiecť, vytečú. Jednoducho si nemôžu pomôcť. Naopak, náplň Li-ion akumulátorov nevytečie, tieto akumulátory môžete vo svetlách dlhodobo ponechať.
Váš Martin
Čo sa oplatí vedieť o akumulátoroch? Všetko zásadné sme spísali do článku O lionkách bez rozprávok, napriek tomu si pár bodov pripomenieme...
- Fenix využíva ako základ akumulátory od firmy Panasonic a dodáva k nim ochrannú a nabíjaciu elektroniku. Ochranná elektronika ich chráni proti skratu, prebitiu a úplnému vybitiu, ktoré by pre tento typ akumulátora znamenalo nenávratné znehodnotenie. Pokiaľ chcete vybaviť svoju baterku iným akumulátorom, u ktorého vyzerá lákavo či už kapacita, alebo cena, presvedčte sa, že majú túto elektroniku. Inak to môžu byť vyhodené peniaze.
- Z výroby bývajú nabité približne na 30%, čo je miera nabitia, ktorá je najvhodnejšia z hľadiska ich dlhodobého skladovania. Keď si prinesiete domov novú baterku s takto nabitým akumulátorom, bude vám svietiť, ale pravdepodobne nedosiahne na najvyšší režim a ani doba svietenia nebude závratná. Dobite si akumulátor do plna.
- Na druhú stranu, ak viete, že svoju baterku nebudete teraz dlhšiu dobu používať, oplatí sa nabitie akumulátora znížiť práve na túto úroveň. Plne ho potom dobite až tesne predtým, než po čase opäť vyrazíte do akcie.
- Li-ion technológia netrpí pamäťovým efektom, takže nie je potrebné akumulátor "rozťahovať". Teda čo najviac nabíjať a následne vybíjať do nuly a znovu plne nabíjať. To už sa dnes naozaj nerobí.
- Akumulátory na Li-ion báze netrpia ani samovybíjaním.
- Častou témou týkajúcou sa týchto akumulátorov je ich kapacita, najmä aká môže byť u daného akumulátora tá najvyššia. Panuje tu mnoho mýtov o ktorých sa viac dozviete opäť v článku.
- Kvôli dobrému kontaktu je potrebný vystúpený plusový pól.
Originálne akumulátory Fenix
O svietidlách Fenix je známe, že sú odolné a prakticky nerozbitné. Ak sa vám páči nový typ svietidla od tejto značky, často musíte skôr hľadať dôvody, prečo si ho zaobstarať. Jedným z tých dôvodov môže byť napr. väčší výkon moderných diód alebo práve akumulátory s vyššou kapacitou. Prečo si však kupovať novú baterku, keď sa akumulátor dá vymeniť? Nemusí to byť tak jednoduché.
- Ak máte starší model baterky Fenix a chcete si do neho zaobstarať novší a výkonnejší akumulátor, všetko najprv starostlivo premerajte. Novšie akumulátory môžu byť predsalen o nejaký milimeter väčšie a nakoniec sa nemusia do vašej baterky vojsť. Optimálne je prísť so svietidlom priamo do našej predajne, na veľtrh, kde vystavujeme, alebo k našim obchodným partnerom, ktorí predávajú produkty Fenix a vyskúšať všetko na mieste.
Rozmery staršieho svetla a nového typu Li-ion akumulátora sa môžu líšiť
Zavolajte, napíšte, pošlite
Stále nesvieti? Kontaktujte nás. Radi vám poradíme telefonicky, na on-line chate alebo e-mailom. Ak nepomôže ani rada na diaľku, prišiel čas zaslať svietidlo k nám do servisu na kontrolu.