Čelovka Fenix HP35R alebo HP35R SAR?
5.7.2024
Najnovšia čelovka Fenix HP35R prináša najväčší svetelný výkon, aký Fenix pri čelovke doteraz použil. Ponúka sa v dvoch variantoch HP35R a HP35R SAR. Aký je v oboch modeloch rozdiel?
Zhodné parametre
Čelovka disponuje diaľkovým reflektorom s neutrálnym odtieňom svetla 4500 K a dvojicou menších reflektorov so širokým kužeľom svetla s teplým odtieňom 3000K a vysokým CRI 94,5.
Teplé svetlo lepšie preniká hmlou, dažďom aj snežením, takže je skvelé za zlých poveternostných podmienok, ale aj pri bežnom použití je oveľa príjemnejšie pre oči. Vysoké CRI (Color Rendering Index) širokého reflektora zaisťuje vysokú vernosť farieb. Celkovo teda čelovka vykresľuje obraz realistickejšie, než iné svetlá. To všetko pri maximálnom výkone až 4000 lúmenov s dosvitom až 450 metrov. Parametre sú vynikajúce.
HP35R SAR
Na napájanie používa Li-ion akumulátor s kapacitou 10000 mAh, ktorý je umiestnený v oddelenom puzdre na nastaviteľnom kábli. Puzdro je možné nosiť na zátylku, umiestniť na opasok, do vrecka alebo batohu. Zvyšuje sa tým komfort nosenia a v zime sú batérie lepšie chránené pred mrazom. Batériové puzdro je vybavené červeným svetlom s výkonom až 20 lúmenov, indikátorom nabitia a nabíjacím USB-C konektorom. Nabíjací USB-C konektor funguje zároveň aj ako výstup, takže je možné akumulátor využiť aj ako powerbanku pre nabíjanie vášho mobilného telefónu, GPS navigácie a ďalších USB zariadení.
Čelovka ponúka celkom 12 režimov výkonu. Vždy po 4 režimoch v diaľkovom, širokom a kombinovanom móde. V najnižšom režime s 5 lúmenmi poskytuje výbornú výdrž až 500 hodín (teda viac ako 20 dní). Telo čelovky je vyrobené zo zliatiny hliníka používanej v leteckom priemysle, takže je zaistené výborné chladenie a odolnosť voči poškodeniu. Táto vysoko výkonná čelovka s oddelenou batériou je navrhnutá špeciálne pre pátracie a záchranné operácie, speleológiu a pracovné použitie, ale ocenia ju aj skialpinisti, musheri a nadšenci do ďalších extrémnych športov a outdoorových aktivít.
Rozdielne nosenie
Čo sa týka parametrov svietenia, sú oba modely teda úplne zhodné.
Hlavný rozdiel je v možnostiach nosenia.
Pri čelovke HP35R zaisťuje pohodlné nosenie na hlave široký nylonový popruh s perforáciou, na aký sme zvyknutí aj pri iných čelovkách Fenix a kábel medzi čelovkou a batériami je k popruhu uchytený dvoma úchytkami. Na prilbu je možné čelovku nasadiť s popruhmi, uchytiť prostredníctvom nalepovacieho držiaka ALG-03 alebo môžeme použiť držiak ALG-04 v prípade NVG uchytenia.
Vľavo HP35R SAR s popruhom na uchytenie na prilbu, vpravo HP35R s univerzálnym nylonovým priedušným popruhom na nosenie aj na hlave.
Čelovku s prívlastkom SAR (Search and Rescue) je možné nosiť iba na prilbe. Uchytenie sa vykonáva buď cez nehorľavý gumový popruh istený štyrmi háčikmi proti skĺznutiu alebo je možná priama NVG montáž prostredníctvom v zadnej strane čelovky integrovaného bajonetu kompatibilného s NVG.
Vľavo HP35R SAR, vpravo HP35R.
Vľavo HP35R s navlečeným nylonovým popruhom, vpravo HP35R SAR s popruhom z nehorľavej gumy a integrovaným NVG bajonetom.
Takže ktorá je tá pravá?
Rozhodnutie, ktorý z dvoch variantov zvoliť, sa zdá byť jednoduché. Univerzálny model s možnosťou nosiť aj bez prilby alebo SAR variantu iba na prilbu, ale s nehorľavým popruhom a možnosťou priamej NVG montáže?
Pokiaľ si predsa len nie ste istí výberom, najjednoduchšie čo môžete urobiť, je kontaktovať nás. Radi Vaše dotazy skonzultujeme telefonicky alebo na on-line chate, zodpovieme emailové otázky a v neposlednom rade vás tiež radi uvítame v našom kamennom obchode.