Ako vybrať čelovku na behanie
Ste nadšený bežec a beháte celoročne bez ohľadu na počasie a dennú dobu? Dávate si do tela pri dlhých vytrvalostných pretekoch, ktoré sa konajú aj v noci? Alebo už poznáte na svojich obľúbených denných trasách každý kameň a chcete ich zažiť inak, pod nadvládou tmy? Či máte čas na behanie jednoducho až večer? Motivácia k behaniu po tme môže byť rôzna a pokiaľ na to nie ste zvyknutí, tak vybehnúť do tmy môže závisieť skôr od odhodlania. Ako sa popasovať s tmou pomocou výkonnej čelovky či svietidla vám poradiť dokážeme.
Aleš Zavoral s čelovkou Fenix HL60R pri ultramaratóne 100 mil cez Šumavu
Rekreačný bežec
Ak si chcete len pretiahnuť telo celý deň týrané na kancelárskej stoličke a nepotrebujete k tomu špeciálnu trať, nemusí byť behanie v tme nič zložité. Vyrazíte skrátka po meste či do parku a s veľkou pravdepodobnosťou vás celý čas bude sprevádzať aj verejné osvetlenie. Ako osobné svetlo vám potom postačí čelovka so základnými parametrami alebo akékoľvek kompaktné príručné svietidlo, ktoré pár minút udržíte aj v ruke.
Z ľahkých bežeckých čeloviek stojí za zmienku Fenix HM23, Fenix HL15 a nabíjateľná Fenix HL12R. Okrem dostatočného svetelného výkonu a výdrže pre rekreačný beh oceníte aj ich nízku hmotnosť, ktorá je u vymenovaných modelov hlboko pod sto gramov. Naviac vďaka pružným a komfortným popruhom s reflexnými prvkami krásne držia na hlave a zaistia pasívnu bezpečnosť pri pohybe pri ceste. Podľa recenzenta Run-magazine.cz sa potom nesmiete čudovať, keď vás napríklad s HL15 na hlave naraz popadne túžba opustiť bezpečie asfaltových ciest a vrhnúť sa na doteraz neprebádané lesné chodníky plné koreňov a terénnych nerovností.
Ľahká bežecká čelovka Fenix HM23
Baterka do ruky nemusí byť ani extrémne výkonná. Úplne postačí ak z nej vyžmýkate výkon 100 - 200 lúmenov, čo spĺňa aj viacero bateriek na tužkovky. Napríklad Fenix E12, Fenix E20 XP-E2, Fenix LD12, Fenix LD22 a ďalšie. Optimálny pomer medzi veľkosťou a výkonom, ktorý pri behu oceníte, zachovávajú tiež svetlá na batérie CR123A alebo na ich lítium-iónovú alternatívu RCR123A. Napríklad Fenix PD25, Fenix E15, Fenix E18R alebo Fenix E16, ktoré sa vďaka obojstrannému klipu dajú pred vybehnutím jednoducho pripnúť na šilt čiapky a praktické bežecké svietidlo je na svete. Každopádne si vyberte takú, ktorú využijete aj v bežnom živote, či už ako súčasť vašej každodennej výbavy alebo na dovolenke pri stavbe stanu či pri neskorom návrate z výletu.
Svietidlo Fenix E16 na šiltovke
Chcem si užiť aj nočný trail
Rozhodli ste sa ísť do behu naplno, beháte niekoľkokrát týždenne a beháte aj mimo spevnených ciest? Určite vás bude zaujímať dostatočný svetelný výkon, jednoduché nabíjanie a samozrejme aj váha (čo je parameter, ktorý obzvlášť starostlivo sledujú ženy). Ale pribudnú i ďalšie: tvar svetelného kužeľa, odolnosť voči vplyvom počasia, alebo spôsob napájania a regulácia výkonu. Posledné dva spomenuté parametre je vhodné nezanedbať, lebo na nich závisí, či sa neocitnete v tme uprostred lesa s vybitou batériou.
Ťažko asi nájsť na 100% ideál, ktorý by vyhovoval úplne každému, napriek tomu pozíciu určitých univerzálov spĺňajú nabíjateľné čelovky Fenix HM50R a Fenix HM51R Ruby. Obe sú ľahké s odolným duralovým telom usadeným v silikónovom držiaku, ktorý výborne priľne k čelu a netlačí. Vymeniteľný lítium-iónový akumulátor RCR123A sa jednoducho nabíja priamo v čelovke cez bežný micro-USB konektor. V maxime dosahujú zhodne výkon 500 lúmenov. Tento režim však budete používať skôr doplnkovo napr. pri hľadaní turistickej značky v neznámom prostredí. Pre bežcov je najvhodnejší stredný režim, ten má u HM50R hodnotu 130 lúmenov a u HM51R 150 lúmenov. S týmto svetelným výkonom možno bezpečne behať po spevnených i prírodných chodníkoch.
To, čo pri tomto režime budete pravdepodobne najviac zvažovať, je spôsob regulácie výkonu. HM50R používa elektroniku s funkciou predĺženia výdrže. Výkon čelovky sa tak postupne znižuje v nenápadných krokoch a oko má čas si na znižovanie privyknúť. Uvedený spôsob svietenia vyhovuje aj nášmu ambasádorovi Radkovi Brunnerovi, ktorý s touto Fenixkou už pravidelne behá všetky nočné pasáže svojich ultrabehov. Nie nadarmo sa pre ňu zaužívalo pomenovanie – čelovka, která ubehne Spartathlon.
Radek Brunner s čelovkou Fenix HM50R v cieli Spartathlonu
Jej sestra Fenix HM51R Ruby je vybavená konštantnou reguláciou výkonu. Jednotlivé režimy teda svietia konštantne, kým ich batéria utiahne, a potom čelovka automaticky prepne o stupeň nižšie. U bežeckého režimu 150 lúmenov to znamená asi 2,5 hodiny stále rovnakého svetelného výkonu, čo stačí na tréningy väčšiny z nás. Táto čelovka oslovila propagátorov behu z Running2.cz, ktorí na nej okrem odolnosti a nízkej váhy ocenili tiež teplejší odtieň svetla (neutrálna biela), vďaka ktorému vnímate lepšie tvary a farby v teréne. Takže vás pri rýchlejšom behu neprekvapia trčiace vetvy alebo výška schodov. Pozrite se na recenziu.
Fenix HM50R je naopak osadená diódou s denným odtieňom svetla, ktorý je o niečo chladnejší a dodáva subjektívny pocit väčšieho výkonu, čo oceňujú najmä bežci na prehľadných tratiach (cesty a upravené chodníky). Ak vás zaujímajú ďalšie rozdiely medzi týmito dvomi čelovky, prečítajte si náš porovnávací článok.
Michal Hrabec z Running2.cz s čelovkou Fenix HM51R Ruby
O niečo dlhší čas svietenia ponúkajú modely Fenix HL26R a Fenix HL18R. Ich telo z tvrdeného plastu si stále udržiava vysokú odolnosť a tiež nízku váhu. Obe čelovky majú interný Li-pol akumulátor. U dvadsaťšestky je vstavaný a jeho kapacita 1600 mAh je dostačujúca pre každodenné tréningy alebo bežné večerné prebehnutia. Navyše, čelovka sa dá opäť ľahko dobiť cez zabudovaný micro-USB konektor v jej tele. Akumulátor novšej verzie HL18R je možné vybrať a v prípade vybitia vymeniť za 3 AAA batérie, čo sa môže hodiť aj pri dlhších nočných výbehoch a cestovaní mimo civilizáciu. Na ich strane potom stojí aj priaznivejšia cena. Kompaktné a pritom ekonomické riešenie bežeckej čelovky HL26R ocenilo viacero recenzentov, napr. Václav Kněžínek z Rungo.cz alebo náš ďalší ambasádor a ultramaratónec René Run Kujan na Sport.cz.
Športová čelovka s vymeniteľným Li-pol akumulátorom Fenix HL18R
Pri náročnejšom tréningu či orientačnom behu v zložitých terénnych podmienkach môže byť zaujímavým variantom doplnkové použitie ručného svietidla. V tomto prípade už odporúčame zvážiť baterky so silnejším akumulátorom, najlepšie na Li-ion báze. Konkrétne na typ 18650 alebo dokonca na silnejšie a väčšie 21700. Táto možnosť môže priniesť nečakané benefity, ktoré súvisia predovšetkým s uhlom, pod ktorým svietite. Rozdiel zásadným spôsobom spoznáte napríklad ak vbehnete do hmly. Tú je pre lepšiu viditeľnosť potrebné doslova podsvietiť, čo s ručnou baterkou robíte automaticky. Ale aj také schody sú pri svietení z úrovne pásu naraz výraznejšie a hľadanie ďalšieho stanovišťa pri nočnom orientačnom behu je rýchlejšie. Svietidlo Fenix PD35 TAC týmto spôsobom otestovali na Sport.cz.
Z vyššie uvedených kategórií svietidiel odporúčame kompaktné, ale extrémne výkonné nabíjateľné svietidlá Fenix E30R a Fenix LD30. Napr. E30R je dlhá iba 9,9 cm, čo z nej robí najmenšie svietidlo Fenix na akumulátor 18650. LD30 je vďaka zadnému spínaču len o 1 cm dlhšia. Navyše sú osadené modernejšou diódou Luminus SST-40 s výkonom 1600 lúmenov. Zdrojom energie je u nich najsilnejší z Li-ion akumulátorov typu 18650 s kapacitou 3500 mAh. Obe zvládajú tento akumulátor priamo dobíjať. E30R vďaka magnetickému konektoru na svojom tele a LD30 cez micro-USB konektor zabudovaný priamo v akumulátore, ktorý je súčasťou balenia.
Nabíjateľné ručné svietidlá vhodné pre bežcov: Fenix LD30 a E30R
Ďalšie varianty môžu byť svietidlá: Fenix UC35 XP-L, Fenix FD30 ktoré využívajú akumulátor typu 18650 alebo Fenix PD36R s akumulátorom typu 21700 s kapacitou 5000 mAh. S ním tiež odpovedajúcim spôsobom narastie doba svietenia. Ako cenovo výhodnú alternatívu tu zmieňujeme svietidlo Fenix UC30. V ničom nezaostáva za vymenovanými modelmi, len je potrebné počítať so slabším akumulátorom (2600 mAh). Tiež tu môžete myslieť na ďalšie využitie svietidiel, či už ako baterku do auta, na chatu alebo na prácu okolo domu.
Na dlhé nočné behy a ultra preteky
Ak ste vyznávači dlhých bežeckých pretekov, ktorých značná časť prebieha práve za tmy, je potrebné sa zamyslieť nad svetlom s dostatočným výkonom a predovšetkým výdržou. Svietiť čelovkou na akékoľvek menšie akumulátory než práve Li-ion 18650 znamená pripraviť sa buď na výmenu náhradných batérií za behu alebo vyťahovanie záložnej čelovky. Väčší výkon sa môže zdať zbytočný, avšak, najmä ak bežíte v málo známom alebo divokom teréne, môžu sa diaľkové svetlá hodiť na rýchlu orientáciu.
Silnejší akumulátor samozrejme znamená aj vyššiu váhu, takže základná otázka voľby bude prebiehať na osi výdrž verzus váha. Fenix sa aj v tomto smere snaží výjsť užívateľom čo najviac v ústrety a hoci zvyšuje výkon, darí sa mu váhu svojich ultravýkonných nabíjacích čeloviek znižovať. Veď z pôvodných 167 gramov / 950 lúmenov u Fenix HL60R sa dostal na 149 gramov / 1200 lúmenov u Fenix HM61R Amber a vďaka použitiu magnéziovej zliatiny až na 147 gramov / 1400 lúmenov u Fenix HM65R. Niektoré ženy by sa tejto hmotnosti už mohli obávať, ale na druhú stranu by si rady dopriali taký výkon a pocit bezpečia pri behu. Zo skúsenosti našich zákazníčok vyplýva, že ak pred vybehnutím dobre nastavíte popruhy čelovky, nebude váha ani pre krehkejšie bežkyne problém.
Dvojoká šesťdesiatpäťka ponúka praktickú kombináciu diaľkového a široko rozprestreného reflektora. Široký reflektor s maximálnou silou 400 lúmenov sa dá použiť ako viac než komfortné osvetlenie na väčšiu časť nočného behu. Teplejší odtieň bieleho svetla opäť zvýrazní farby a tvary okolitého prostredia. Prípadne si krátkodobo môžete vypomôcť aj diaľkovým reflektorom so zaostreným stredom a odtieňom denná biela. Vzhľadom k tomu, že oba reflektory možno zapnúť zároveň, dá sa nastaviť aj jedinečná kombinácia širokého a diaľkového reflektora patričnej intenzity presne pre vašej potreby. Fenix HM65R používa ako aktuálnu bežeckú čelovku na svoje minimaratóny i ultrabežec René Run Kujan.
René Run Kujan a Fenix HM65R počas jedného z mestských minimaratónov
Fenix HM61R Amber má iba jeden reflektor, ktorý však vďaka modernej dióde Luminus SST-40 dokáže podať výkon až 1200 lúmenov. Rozostup jej svetelných režimov sa zdá byť pre beh optimálny: 5 lúmenov - indikatívne svietenie, som viditeľný pre autá, 50 lúmenov - prehľadný terén a spevnené cesty, 150 lúmenov - bežný nočný beh po lesných cestách s konštantnou výdržou 12 hodín, 400 lúmenov - zložitý terén a beh dole kopcom, 1200 lúmenov - krátkodobé zorientovanie sa alebo nebezpečný terén, ale ak vám stačí výdrž 2 hodiny, tak ho môžete využiť aj trvalo a užiť si beh ako vo dne :) Čelovka sa vyznačuje multifunkčnosťou. Jedným pre beh zásadným parametrom je možnosť ľahko vybrať telo čelovky z popruhu a použiť ho ako ručné svietidlo v hmle alebo neprehľadnom teréne. Skvele sa dá použiť na bicykli a pri ďalších športoch alebo aj ako pracovná čelovka.
Veľmi rýchlo si Fenix HM61R Amber obľúbil náš ambasádor Aleš Zavoral, ktorý je žiarivým príkladom toho, ako sa dá použiť aj pri iných aktivitách. Okrem Pražskej stovky s ňou totiž absolvuje aj diaľkové cyklistické preteky bez supportu. Napríklad Atlas Mountain Race s trasou dlhou 1145 kilometrov, jeden z najťažších nonstop pretekov tohto typu na africkom kontinente. Ale nebola to len táto čelovka, pozrite sa na jeho kompletnú svetelnú výbavu.
Aleš Zavoral a Fenix HM61R Amber počas Atlas Mountain Race 2020
Doplnkové bezpečnostné osvetlenie
Aj pri nočnom behu platí pravidlo, že je dôležité nielen vidieť, ale hlavne byť videný. Praktickým doplnkom sa potom môže stať športová nabíjateľná blikačka Fenix BC05R. Pôvodne je síce určená prevažne cyklistom, ale súčasťou balenia je aj spona, ktorou sa dá blikačka pripevniť buď zozadu na popruh čelovky alebo na časti odevov či na batoh. Prehľad o jej možnostiach získate z tohto testu.
Fenix BC05R na ľadvinkovom opasku ako praktické zadné osvetlenie bežca
Dôležité parametre
Zhrňme si ešte raz všetky parametre, na ktorých záleží.
- rozmery
- ľahšej čelovke stačí popruh okolo hlavy, ťažšia by mala mať aj stredový popruh cez vrch hlavy
- čelovka by mala ťažiskom sedieť tak, aby pri otrasoch za behu neskĺzla z hlavy
- váha (čím nižšia, tým lepšie, to je jasné, ale je to priamo na úkor výdrže)
- svetelný výkon
- potrebujete 3-5 režimov svetelného výkonu, viac už pri ovládaní zdržiava
- indikatívny (je vás vidieť, pomáha v šere či v prehľadnom teréne) 5-20 lúmenov
- beh po asfalte či prehľadnej poľnej ceste 20-100 lúmenov
- prevádzkový (na beh v teréne, v závislosti od šírky kužeľa 100-300 lúmenov, môže byť delený na dva režimy)
- boost (pohľad do diaľky alebo oslepenie hrozby) 300 - 1400 lúmenov
- čo spravidla nepotrebujete: biele blikanie či SOS signál
- čo sa môže hodiť: červené pozičné svetlo, ktoré máte pripevnené vzadu či po strane svietidla, možno ho ale dokúpiť zvlášť. Fenix u väčšiny svojich čeloviek navyše ponúka popruhy s reflexnými znakmi.
- potrebujete 3-5 režimov svetelného výkonu, viac už pri ovládaní zdržiava
- kompaktnosť
- čím viac najrôznejších súčastí svietidlo má, tým väčšia pravdepodobnosť, že sa niečo môže pokaziť. Z toho dôvodu nie sú pri behu tak vhodné svietidlá s oddelenou batériou, kábel býva obvykle najslabšie miesto čeloviek všetkých výrobcov.
- šírka svetelného kužeľa
- stredne široký je preferovaný väčšou časťou bežcov. Čelovky Fenix hlavný úzky lúč svetla smerujú dopredu a široký prstenec svetla osvetľuje okolie i tesne pred vami, takže dobre vidíte, kam šliapete.
- širší sa hodí do nebezpečného a neprehľadného terénu, kde by malo pracovať aj vaše periférne videnie.
- premenlivá šírka svetelného kužeľa: zbytočná funkcia, ktorá spravidla len zmohutnie konštrukciu svietidla a nevýhodne posunie ťažisko dopredu. Za behu aj tak šírku kužeľa meniť nebudete alebo ak áno, budete sa tým zbytočne rozptyľovať. Niektoré svetlá to riešia dodatočnými postrannými LED, ktoré môžu zmeniť šírku kužeľa.
- čelovkám s veľmi úzkym bodovým kužeľom sa vyhnite, síce môžu mať dlhý dosvit, ale načo vám to je, keď nevidíte, kam šliapete.
- ovládanie svetla
- malo by byť čo najjednoduchšie, či už vypnutie a zapnutie, ale aj prepínanie svetelných režimov
- malo by byť intuitívne, aby ste nezmätkovali a baterku si omylom nevypli
- žiadna automatika: vyvarujte sa svetiel, ktoré sami prepínajú svetelné režimy podľa odrazeného svetla. Tieto systémy nefungujú spoľahlivo a zradia vás v najmenej vhodnom čase, napríklad pri behu v hmle alebo pri obiehaní protiidúceho bicykla, auta, alebo pri behu v hustom poraste, kedy sa svetlo odrazí od listov.
- pri dlhých behoch býva potrebná možnosť vymeniť zdroj napájania aj poslepiačky, teda aby bolo jednoduché otvorenie bloku s batériou, jej vybratie a vloženie novej s vyriešenou ochranou proti prepólovaniu. Natrénujte si to.
- nezabudnite si natrénovať úpravu popruhov na svietidle a vopred si ich správne nastaviť
- v každom prípade sa s ovládaním svetla zoznámte inokedy, než na začiatku hlavného závodu sezóny :)
- odolnosť
- vodeodolnosť je potrebná na behanie prakticky kedykoľvek. Svietidlo musí prežiť v zaparenom vrecku. Ak beháte za nepriaznivého počasia, je vhodná aj vodotesnosť (teda odolnosť voči ponoreniu do vody), aby prežila aj silný dážď a nepohodu, kedy svietidlo môže do vody spadnúť.
- nárazuvzdornosť: na bežné behanie stačí plastové zatesnené puzdro, ale pre dlhšie behy v prírode je výrazne vhodnejšie hliníkové nárazuodolné prevedenie, pretože o náhodné pády nie je núdza
- krycie sklo: minerálne, odolné voči roztriešteniu a poškriabaniu. Zatesnené, aby ním neprešla vlhkosť. Ak je tvarované, nevyhnete sa plastovému, čo sa u moderných čeloviek s tvarovaným reflektorom stáva. V tom prípade je nevyhnutná väčšia opatrnosť, ale inak sa plastovému sklíčku vyhýbajte, poškriabe sa. Minerálne sklá čeloviek Fenix majú aj antireflexný povrch, ktorý zvyšuje priesvitnosť sklíčka (nie, nie je to trik na vyšší predaj)
- zdroj energie
- bežným štandardom sa pomaly stávajú akumulátory na báze lítium-iónovej technológie. Výkonnejšie svetlá vyžadujú akumulátory 18650, ľahké výkonné čelovky potom používajú Li-ion akumulátory RCR123A. Záložnou alternatívou potom môžu byť v oboch prípadoch jednorazové články CR123A. Praktickým vylepšením sú v tom smere akumulátory s integrovaným micro-USB vstupom. Dajú sa nabíjať priamo cez kábel a z celého procesu môžete vyradiť klasickú nabíjačku. Ak však potrebujete naozaj dobrý výkon, voľte 18650, je to o level inde, než AA/AAA baterky a cena je už veľmi priaznivá, sú to dnes najpokročilejšie akumulátory. Pre predstavu, jeden akumulátor 18650 3500 mAh má v sebe rovnaké množstvo energie, ako štyri AA batérie, alebo desať AAA batérií.
- funkcionalitu, ktorú by ste na svietidle mali hľadať a ktorá vám ušetrí veľa starostí, je integrovaný micro-USB konektor na dobíjanie. Nabíjateľné svietidlá sa najlepšie obsluhujú, je dobré zvyknúť si ich hneď po dobehu dať do nabíjačky, aby boli vždy maximálne pripravené. Na ultra behy vyberajte dobíjacie svetlá, v ktorých možno meniť akumulátory a majte rezervný so sebou.
- Nevylučujeme ani starú dobrú klasiku - mikrotužkové (AAA) a tužkové (AA) batérie. Kúpite ich na každej benzínke, takže bude ľahké ich na cestách nahradiť. To je ich hlavná výhoda.