Ako si vybrať EDC baterku?
5. 1. 2022
Skratka EDC (EveryDay Carry) pomaly zdomácnela aj v našich zemepisných šírkach. Voľne by sa dala preložiť ako „na každodenné nosenie“. Používa sa na označenie užitočných nástrojov a vecí, ktoré máte pri sebe stále, pre prípad potreby. Z tohto pohľadu sa teda nejedná o nič nové, takú kudlu do vrecka alebo pár nástrojov na opravu všetkého možného ste určite videli už u svojho deda a pravdepodobne nejakú podobnú sadu vybavenia potrebného na riešenie bežných denných zádrhelov či mimoriadnych situácií máte aj vy.
Čo môže byť súčasťou EDC?
Samozrejme, jednotkou medzi EDC vybavením bývajú nože, ale hneď potom prichádzajú k slovu baterky, ktoré sú nasledované multifunkčným náradím, peňaženkou alebo napríklad notesom a ceruzkou, skrutkovacou sadou či čelovkou. Často sa stretnete aj so zdravotným balíčkom. V tomto bode veľmi záleží na odbore, ktorým sa jednotliví nositelia zaoberajú. Niečo iné asi nájdete po vreckách zálesáka, iné každodenné nástroje ocenia napríklad stavbyvedúci alebo architekt. Jasná bude vaša voľba, pokiaľ patríte medzi gramárov a minimálna váha je pre vás najdôležitejší parameter. No pokiaľ ako bežný osobný nožík vnímate bowiák a u svietidla vyžadujete i 5000 lúmenov, budete mať vo svojej každodennej výbave úplne iné svetlo i nástroje.
Základné EDC môže byť svietidlo (Fenix LD30),
nôž (Ruike M875-TZ) a písacie (taktické) pero.
Takisto inú EDC sadu budete mať každodenne do práce a inú sadu použijete, ak vyrazíte na dovolenku atď. Bežná je aj situácia, kedy volíte inú EDC kombináciu do prírody a inú do mestského prostredia.
Baterky na kľúče
Súčasťou typicky mestského EDC sú baterky na kľúče, pripravené pohotovo poslúžiť pri bežných situáciách, keď nemusí ísť práve o život, ale svetlo by sa proste hodilo. Napríklad keď si treba posvietiť na zámok dverí za tmy, aby sa dalo ľahšie odomknúť. Ale to neznamená, že s nimi nemôžete vyraziť aj do prírody. Práve tam mnohokrát zastanú svoju prácu ako spoľahlivé záložné svetlá.
Taká je aj Fenix E03R s výkonom 260 lúmenov. Jej váha 22 gramov je o niečo vyššia ako u starších typov kľúčenkových svietidiel Fenix, ale odmenou je väčšia kapacita vstavaného akumulátora (200 mAh), ktorý dokáže svietidlo poháňať až 18 hodín. Dá sa nabíjať cez USB-C konektor na tele svietidla.
Akurát do dlane.
Pokiaľ typický krúžok na kľúče vymeníte za väčšiu karabínu, ako je napr. ALB-20 od Fenixu, možete k nej pripnúť aj ďalšie nástroje, napr. zvinovací meter, malú ceruzku alebo nožík. V dnešnej dobe už neprekvapí ani flashdisk. A samozrejme to môžu byť aj svietidlá o niečo väčších rozmerov.
Veľmi obľúbené sú Fenix E12 V2.0 vyžadujúca jednu AA batériu alebo E18R V2.0 navrhnutá s akumulátorom typu RCR123A. Fenix E12 V2.0 meria na dĺžku 7,8 cm a Fenix E18R V2.0 je dokonca o 9 mm kratšia aj pri extra výkone 1200 lúmenov. Pri E18R V2.0 je Li-ion akumulátor už pribalený a dobíja sa cez USB-C konektor na tele svietidla. Kompaktné rozmery vhodné na pripnutie na kľúče sa podarilo dosiahnuť aj montážou unikátneho tenkého kolimátora, ktorý je vyrobený technológiou používanou v autopriemysle. E18R V2.0 disponuje aj praktickým magnetom v koncovke a silným stroboskopom pre sebaobranu.
E18R V2.0 a magnet v koncovke.
Najmenšie kľúčenkové svietidlá porovnávame v článku Porovnanie kľúčenkových bateriek Fenix E01 V2.0, E02R a E03R.
Baterka do vrecka
Tento typ svietidiel by mal spĺňať dva zásadné predpoklady, telo svietidla osadené klipom pre jeho ľahké uchytenie za okraj vrecka a dĺžku svietidla, ktorého rozmer od osadenia klipu po koniec hlavy nepresiahne hĺbku vrecka nohavíc. Pokiaľ sa obliekate v military štýle alebo používate praktické pracovné nohavice, máte samozrejme viac možností, pretože výrobcovia v tomto smere pamätajú na rad dodatočných vreciek a úchytov, kam môžete svoje svietidlo a ostatnú EDC výbavu pohodlne umiestniť.
Potom prčichádzajú na rad ďalšie nároky. Predovšetkým výkon a dosvit svietidla, prípadne tvar kužeľa a v neposlednom rade typ akumulátora, ktorým je svietidlo napájané. Malá veľkosť svietidiel automaticky znamená aj malý, teda kapacitne slabší akumulátor. To ale nemusí byť problém, obzvlášť pokiaľ svetlo používate len krátkodobo, vo vybraných situáciách, tak, ako je to u EDC bežné.
Modely od Fenixu, ktoré by sme mohli do tejto kategórie zaradiť sú rozmanité v dĺžkach 7 - 15 cm a sú poháňané AA, RCR123A, 18650 či dokonca 21700 batériami.
Malá taktická baterka Fenix PD25R má v balení Li-ion akumulátor typu RCR123A s kapacitou 750 mAh. V batohu môžete nosiť ako zálohu a použiť aj jednorazovú CR123A batériu, potom je však potrebné počítať s tým, že nedosiahnete na maximálny výkon 800 lúmenov. Tomuto adeptovi na každodennú výbavu nechýba ozubený ráfik na rozbíjanie skla obvyklý pre celý rad "PD".
Za zmienku stojí i svietidlo Fenix E20, ktoré na napájanie používa dve AA ceruzkové batérie obľúbené pre svoju dostupnosť v každom obchode a na každej benzínke. Je sestrou modelu Fenix E12 V2.0, ktorý spomíname vyššie a ktorý je tiež napájaný jednou AA batériou.
E18R V2.0, ktorú sme taktiež zaradili aj medzi kľúčenkové svietidlá vyššie, disponuje klipom na vrecko, vysokým výkonom a funkciou stroboskopu pre sebaobranu.
FENIX E20 na dve AA batérie.
Môžete použiť aj NiMH alebo Li-ion AA s nižším napätím 1,5V.
Fenix PD25R, E18R V2.0, RUIKE P801-SB, P108-SB.
Svietidlo Fenix LD02 je napájané jednou AAA batériou ako súčasť svojho EDC ju ocenia najmä lekári alebo tí, ktorí pre svoju prácu vyžadujú skutočne teplý odtieň svetla či UV svetlo. Výrobca do nej zabudoval LED Cree XQ-E s výrazne teplým odtieňom svetla (3000 K), ktorá má navyše vysoký index kvality podania farieb CRI. Práve tieto parametre z nej robia vynikajúce svietidlo pre lekárske vyšetrenia. Vďaka doplnkovej ultrafialovej LED s ňou môžete navyše kontrolovať aj pravosť dokladov, bankoviek alebo platobných kariet.
UV svetlo na LD02 odhalí falošné doklady, bankovky aj platobné karty.
Väčšie vreckové svietidlá
Väčšie vreckové svietidlá Fenix z EDC radu "E" - E28R a E35 V3.0 ponúkajú výkon 1500 a 3000 lúmenov v takmer totožných telách. E28R má port na dobíjanie na svojom tele a dodávaný akumluátor 18650 je klasický, naopak E35 V3.0 nemá nabíjanie cez telo, ale v nej dodávaný väčší akumulátor 21700 je možné pripojiť na USB-C konektor nabíjačky. Obe svietidlá sa vyznačujú širokým plynulým kužeľom svetla, ktoré je jemnejšie rozprestreté do priestoru. Dosvit oboch je cez 200 metrov a vzhľadom k veľkým akumulátorom ponúka aj úctyhodné výdrže v porovnaní s menšími svietidlami.
Alternatívou k týmto dvom svetlám je Fenix LD30, ktorá sa líši taktickým spínačom v koncovke. Prepínanie prebieha zhodne prepínačom na boku svietidla. Výkonovo je na tom podobne ako E28R, maximum je 1600 lúmenov s dosvitom až 205 metrov.
FENIX E18R V2.0, PD25R, E35 V3.0, PD35 V3.0.
Svietidlá radu "PD" ponúkajú oproti radu "E" pri stále ešte kompaktných rozmeroch taktické ovládanie a úderný ráfik, takže sú vhodnejšie aj na sebaobranu. Kužeľ svetla je koncentrovanejší viac do stredu, čím sa predĺžil dosvit.
PD32 V2.0 s jednoduchým ovládaním v koncovke sa dodáva bez akumulátora, ktorý treba dokúpiť. PD35 V3.0 kombinuje taktický spínač v koncovke s prepínacím tlačidlom na boku svietidla. PD36 TAC ponúka výkon cez 3000 lúmenov a prepracované ovládanie TAC v koncovke s dvoma módmi použitia a s pohotovým stroboskopom.
Nie je zriedkavosťou, že EDC svietidlo býva nosené i v puzdre na opasku. Tým odpadne problém s nepraktickým nosením väčších svetiel vo vrecku nohavíc a naopak, otvárajú sa možnosti s vyšším výkonom aj veľkou výdržou akumulátora. S týmto spôsobom nosenia nie je problém uvažovať o EDC svietidlách aj z radu "TK", ktoré sú citeľne väčšie kvôli konštrukčne širším hlavám.
FENIX E35 V3.0 a PD36 TAC - tritisíclúmenové delá do vrecka,
ale už treba predsa len zvážiť, či nebudú prekážať.
EDC svietidlo alebo čelovka?
Skvelou univerzálnou voľbou môžu byť aj čelovky s klipom, ktoré jednoducho vyberiete z držiaka s popruhmi a vďaka klipu ich môžete nosiť pripnuté vo vrecku. Konštrukcia do tvaru "L" zase umožňuje použitie pri zaháknutí, takže či už na náprsnom vrecku, opasku nohavíc, alebo pútku batohu a pod. môžete zároveň pri nosení aj svietiť. Disponujú červeným svetlom a režimom červenej blikačky, takže na batohu naviac zvýšia vašu bezpečnosť - autá aj cyklisti vás dobre uvidia.
Vyberať môžete medzi HM61R Amber - väčším výkonnejším variantom s dlhou výdržou, ktorá výkonom 1200 lúmenov dosvieti až do vzdialenosti 145 metrov. Napájaná je akumulátorom 18650 s dobíjacím micro-USB konektorom a navyše umožňuje aj nabíjanie magnetickým konektorom umiestneným na tele svietidla. Teplota 4500°K zodpovedá neutrálnemu odtieňu bieleho svetla. Červené svetlo môžete spustiť v režime blikačky alebo tiež ako stále svietenie s výkonom 1 alebo 5 lúmenov.
Menšou alternatívou sú potom HM50R V2.0 a HM51R Ruby V2.0, ktoré sú síce výkonovo nižšie, ale zase potešia skvelou skladnosťou. Napájanie zaisťuje u oboch akumulátor RCR123A. Porovnanie týchto dvoch čeloviek nájdete v článku na blogu: Porovnanie čeloviek Fenix HM50R V2.0 a HM51R V2.0.
Nielen svietidlá
Ponuku svietidiel FENIX dopĺňajú taktické perá rovnakej značky a EDC nože RUIKE, či už v multifunkčných variantoch radu "LD" alebo zatváracie nože s jednou čepeľou, prípadne nože v prevedení fulltang.
Tak už viete ktorú?
Pokiaľ si nie ste istí výberom, najjednoduchšie čo môžete urobiť je kontaktovať nás. Ochotne vám poradíme telefonicky alebo na on-line chate, zodpovieme emailové otázky a taktiež vás radi uvítame v našom kamennom obchode.